Bratislava 6. apríla (TASR) - Člen medzinárodnej rady Slovenskej atlantickej komisie a Stredoeurópskej strategickej rady a čestný prezident Inštitútu pre verejné otázky Martin Bútora sa stal členom expertného tímu, ktorý zriadil generálny tajomník NATO Anders Fogh Rasmussen. Tím odborníkov má vypracovať návrhy na posilnenie transatlantických väzieb aliancie.
"Je to vynikajúca správa pre Slovensko a uznanie za prácu, ktorú Martin Bútora za posledných dvadsať rokov urobil, či už v Slovenskej atlantickej komisii, alebo ako diplomat a expert v širšej zahraničnopolitickej a bezpečnostnej komunite," povedal výkonný viceprezident Stredoeurópskej strategickej rady Róbert Vass.
Bútorovo menovanie podľa neho znamená ďalší prístup ku generálnemu tajomníkovi NATO, ale aj priamu účasť na kľúčovej strategickej debate, ktorá v NATO prebieha. "Znamená to posilnenie hlasu Slovenska a strednej Európy a možnosť nastoliť témy, ktoré sú pre Slovensko dôležité," doplnil Vass.
Bútora si váži, že ho generálny tajomník vybral do skupiny expertov. "Transatlantické spojenectvo, ako aj náš hlas v NATO po udalostiach na Ukrajine nadobúdajú osobitný význam. Septembrový samit aliancie rozhodne o jej budúcnosti po odchode z Afganistanu a bude jeden z najdôležitejších v histórii NATO," povedal Bútora.
Okrem expertného tímu vyzval Rasmussen aj Parlamentné zhromaždenie NATO a skupinu mladých lídrov, aby hľadali odpovede na to, ako "posilniť transatlantické väzby a našu bezpečnosť dnes i v budúcnosti". Všetky tri skupiny predstavia svoje zistenia a návrhy na konferencii v Bruseli v júni 2014. Výstupom z konferencie sa bude venovať samit NATO v Cardiffe. Viacerí členovia skupiny expertov sa zúčastnia aj na májovej konferencii GLOBSEC v Bratislave.
Šéf NATO zriadil deväťčlenný expertný tím pred septembrovým samitom NATO vo waleskom Cardiffe. Na čele skupiny je riaditeľ britského Kráľovského inštitútu pre medzinárodné otázky (Chatham House) Robin Niblett.
Popri Niblettovi a Bútorovi sú členmi skupiny aj Ivo Daalder, prezident Chicagskej rady pre globálne záležitosti, Camille Grand, riaditeľ Nadácie pre strategický výskum v Paríži, Ana Palaciová, bývalá ministerka zahraničných vecí Španielska a členka Štátnej rady Španielska, Roland Paris, riaditeľ Centra medzinárodných politických štúdií, Ottawa, Volker Perthes, riaditeľ Nadácie pre vedu a politiku, Berlín, Nathalie Tocciová, zástupkyňa riaditeľa Inštitútu pre medzinárodné otázky, Rím, Sinan Ulgen, riaditeľ Centra štúdií ekonomiky a zahraničnej politiky, Istanbul a Marcin Zaborowski, riaditeľ Poľského inštitútu pre medzinárodné otázky, Varšava.
0